Artiklid

Endine elvalanna üllatab kodulinlasi kunstiandega

 

Elvast pärit harrastuskunstnik Tiiu Kreim     tõi kodulinna maalinäituse„Tagasi Elvasse” .

Milvi Kapaun 

 

Endine Elva kooli kasvandik, korrakaitseametnikuna töötanud Tiiu Kreim     on tõsisemalt maalimisega tegelenud viimased neli aastat. Harrastuskunstnik elab Ülenurme vallas Läti külas Lõsta talus ning on oma kodutalus asutanud Läti Küla  Kunstiühingu. 

Elvasse kutsus klassiõe oma kunstiöid ka kodulinlastele näitama kultuurikeskuse direktor Leelo Suidt    .

„Kooli ajal paistis Tiiu silma kunsti meele ja olekuga. Oli salmikutesse ilusate piltide joonistaja, lisaks kaunis käekiri,” meenutas Suidt.” Et Tiiu  tõsiselt maalimisega tegeleb sain teada saatest „Tõehetk”. Külastasin  tema kodutalu, kus selgus, et nii mõnedki Elva inimesed on seal Tiiu korraldatud kunstilaagrite sagedased külalised. See oli minu jaoks suur üllatus, kui palju kauneid pilte on Tiiu aastate jooksul maalinud!”

Kunstnikuteele on Tiiu Kreimi innustanud Elva koolimaja aulas asuv Evald Okase seinamaal, mida ta on imetlenud esimesest klassist saadik.

„Võib-olla sellest idaneski minus  kunsti tegemise tahe. Minust on see ikka aeg-ajalt välja punnitanud,” märkis Kreim.

Tartu kunstikooli sisseatumiskonkursil nigelate matemaatikaalaste teadmiste tõttu ukse taha jäänud Tiiu Kreimist sai miilitsatöötaja.

„Kolleegid ja tuttavad kutsuid mind vahepeal sõbralikult  miltsionäär-kunstnikuks,” meenutas Kreim naerusui.

 Maalimisoskusi on ta töö kõrvalt täiendanud kunstikooli kaugõppekursustel kunstnike Heiki Kahro, Lembit Saartsi ja Enn Tegova käe all. Õppinud  on kunstiharrastaja veel Tartus kujutava kunsti kaugõppekursustel ja lõpetanud kunstikursuse rahvaülikoolis. Heaks õpetajaks on  Tiiu Kereimil kunstnik ja pedagoog  Aime Asi, kes on teda sellel teel julgustanud ja näitusi korraldama õhutanud.  

Paljudes maades,  Mehhikost Jaapanini reisinud kunstnik on maalinud Itaalias, Portugalis, Mehhikos...Lemmikkunstnikuks on eelmise sajandivahetuse tuntud rootsi maalikunstnik Anders Zorn, kes fotograafia algusaastel ka fotograafina tegutses.

Kultuurikeskuses Sinilind on välja pandud viisteist akrüülmaali erinevatel teemadel. Näha saab portreesid, Jaapani maastikku, vaikelu. Näituse suurim pilt on  1m x 1,5m mõõdus maal partide arveteklaarimisest, mis maalitud mullu kevadel ajalehes Postimees ilmunud Jaak Sepa tehtud foto põhjal.

Näitus paelub vaatajat tundliku värvikäsitlusega, kus nappide värvidega tabatud varjundid hoogsate pintslitõmmetega dünaamilisse liikumisse on maalitud.

„Värve on vähe, aga need on nii peenelt tonaalsuses, eri varjundid ära tabatud. Nende tööde looja tundub peene hingestruktuuriga inimene olevat,” märkis kohalik kunstnik Merike Ambre. „Pintslitõmme on lennukas, emotsionaalne. Hoogne pintslikäsitlus ja julgus eksperimenteerida – see teebki isetegevuslasest õige kunstniku.”

Tiiu Kreimi maalinäitust „tagasi Elvasse” saab kultuurikeskuses vaadata 14. veebruarini.      

Viimased uudised 09. July - Article